Program festivalu

...kapely, divadla, čajovna, cyklojízda, stánky a vše ostatní...

.

16:30
17:30
19:00
20:30
22:00
23:40
  1:00

.

.

.

10:30
11:30
12:50
14:45
16:30
18:00
19:30
20:30
22:00
23:30
  1:00

VYSTOUPÍ:


Kalkata band
Vypsaná fixa
A další...

Dukla vozovna

Žánr: Double harmonika punk
Web: www.duklavozovna.com

Od dob, kdy v učebně základní školy začínali zkoušet skladby od Tří sester nebo Mnágy a Ždorp, uběhlo sice už mnoho let, za skutečný vznik kapely v plnohodnotném složení lze ale považovat až konec roku 1999 a koncert ve Štenci spolu s Chlapama z práce a undergroundovým písničkárem Jimem Čertem. Jistě není bez zajímavosti, že právě Čert se měl údajne o vznik kapely sám dílem zasloužit.

“Kapela má slušnou fanouškovskou základnu mezi punkovým i nepunkovým publikem.”

Hned po prvních vystoupeních se o Dukle vozovne začalo mluvit jako o nadějném seskupení pardubické scény a do povědomí se dostávala hlavně díky pomocné ruce už zabehnutých kapel Vypsané fixy, Volantu nebo Ready Kirken. Koncerty časem přibývaly a v současné dobe má už kapela po celé republice rozesetou slušnou fanouškovskou základnu mezi punkovým i nepunkovým publikem.

V průbehu oněch osmi let existence se skupině nevyhnuly personální změny. Oproti původní sestavě se vytvořením bratrského tandemu zdvojil nápor harmonik a obměny se dočkalo i místo za bicími. Duklu vozovnu tak dnes tvoří kytaista Bóďa, baskytarista Dresík, akordeonisté Skalda mladší a starší a bubeník Krupa.

Jiří Schmitzer

Žánr: folk, rock
Web: www.bandzone.cz/jirischmitzer

Jiří Schmitzer se narodil 25. listopadu 1949. DAMU absolvoval roku 1974, poté nastoupil do Činoherního studia v Ústí nad Labem, od roku 1985 je členem Ypsilonky. Poprvé si jej pro větší filmovou roli vybral režisér Oldřich Lipský do komedie Tři chlapi na cestách (1973) inspirované populárním televizním seriálem. Nevýrazné role následovaly v detektivkách Motiv pro vraždu (režie Július Matula, 1974) a Holka na zabití (režie Juraj Herz, 1975).

“V přepisu Postřižin Bohumila Hrabala, který v roce 1980 natočil Jiří Menzel, na sebe upozornil coby nevýbojný správce pivovaru.”

Už rok nato přišel průlom v podobě Kroupy mladšího v úspěšné komedii Marečku, podejte mi pero! (režie Oldřich Lipský, 1976), v níž si synovský part zahrál po boku svého otce Jiřího Sováka. V přepisu Postřižin Bohumila Hrabala, který v roce 1980 natočil Jiří Menzel, na sebe upozornil coby nevýbojný správce pivovaru. Objevil se i v dalším Hrabalovském snímku Slavnostech sněženek (1983), stejně jako v následujícím Menzelově snímku Vesničko má středisková (1986).

V 80. letech jej začali režiséři obsazovat hojně do úloh tatínků a do dětských snímků vůbec: Všichni mají talent (režie Zdeněk Flídr, 1985), Outsider (režie Zdeněk Sirový, 1987), Moře začíná za vsí (režie Zdeněk Flídr, 1988), Nefňukej, veverko (režie Věra Šimková-Plívová, 1988). V rodinném snímku Páni edisoni (režie Vít Olmer, 1987) se představil také jako autor ústřední písně a zpěvák. V podobenství Dům pro dva (režie Miloš Zábranský, 1988) ztvárnil náročnou tragickou figuru uzavřeného Bóži, který se pokouší žít čestně i ve světě plném kompromisů. Poprvé v té době hrál ve filmu Jana Hřebejka, a to v jeho druhém mimoškolním filmu na FAMU L.P. 1948 (1989).

V první polovině devadesátých let si zahrál mimo jiné ve dvou projektech inspirovaných dílem Franze Kafky - Procesu (režie David Jones, 1992) a Americe (režie Vladimír Michálek, 1994). Velkou úlohu Kandy vytvořil vedle televizního seriálu i ve filmové verzi Zdivočelé země (1997). Za roli politického vězně Jardy Svobody ve filmu Bumerang (1997) režiséra Hynka Bočana si odnesl Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon.

Kalkata Band

Žánr:
Web: bandzone.cz/kalkataband

Hudební teleso, jakým je Kalkata Band, budí takový respekt, že se k nemu v dobách jeho nejvetší slávy báli vyjadrovat i hudební kritici. Když dáme dohromady všechny ohlasy na jejich tvorbu, vyjde nám jediné. Posvátné ticho. Zatím nikdo (až na ojedinelé výjimky) nenašel odvahu, postavit se pravde tvárí v tvár a ríct: TA HUDBA JE GENIÁLNÍ!

Po textové stránce je Kalkata Band ješte invencnejší. Mnohé texty-básne svou formou pripomínají techniky východní poezie - minimalismus hudební se odráží v minimalismu slovním. Texty doslova pretékají hutnými metaforami a ve zkratce podávají zajímavé filosofické myšlenky. Povšimnout si toho mužeme napr. u textu skladby Izolepicka: "Má jediná lásko/izolepicí pásko/z tý mý jediný lásky/já nemám nikdy vrásky/a bez nadsázky". Doslova šílenství metafor, ostrá pointa a až surrealistické videní nabízí druhá poloha bandu: "Zelená je louka/zelený je les/zelený je slunce/co ted leží na palouce/Zelený jsou mraky taky/zelený jsou baráky/zelený jsou všecky slunce/co ted ležej na palouce/Peprmintový likér je zelená". Naléhavá touha sdelit svuj životní postoj, ucelená a výrazná forma - to jsou devizy "hochu z Kalkaty".

Mixle v Pixle

Žánr: Pro deti
Web:

Informace o skupine pripravujeme...

Znouzectnost

Žánr:
Web: www.znc.cz

Znouzectnost (hovorove Znouze, zkratkou ZNC) je ceská hudební skupina.

Skupina vznikla z plzenské scény 80. let 20. století jako nástupnické teleso po skupine Zastávka Milec; první verejné vystoupení mela 26. listopadu 1986 ve vysokoškolském klubu OKO v Plzni. Zacínala jako skupina ovlivnená vlivem punkové jednoduchostí, ale od prvních nahrávek zarazovala do svého repertoáru i písne náležící k jiným hudebním stylum. Znouzectnost je kapela s punkovou povestí a schopností napsat popovou písnicku i folkovou baladu.

Tata Bojs

Žánr: ska
Web: www.stozvirat.cz

Informace o skupine pripravujeme...

Sto Zvírat

Žánr: ska
Web: www.stozvirat.cz

Informace o skupine pripravujeme...

Skyline

Žánr: Electronica
Web: www.skylineweb.cz

Informace o skupine pripravujeme...

Lenka Dusilová

Žánr: alternative & acoustic rock
Web: www.lenkad.com

Informace o skupine pripravujeme...

Kvety

Žánr: folk
Web: www.kapelakvety.cz

Informace o skupine pripravujeme...

E!E

Žánr: Punk
Web: www.eecka.eu

Informace o skupine pripravujeme...

Mucha

Žánr:
Web: www.bandzone.cz/mucha

Informace o skupine pripravujeme...

Rudovous

Žánr:
Web: www.noise.cz/rudovous

Informace o skupine pripravujeme...

Meteor "z Prahy"

Žánr:
Web: www.meteorzprahy.cz

Informace o skupine pripravujeme...

Volant

Žánr: Punk
Web: www.volant.cz

Ošklivou lest potřebovala pardubická kapela Volant k tomu, aby se před jedenácti lety, několik chvil po svém regulérním založení, definitivně stala punkovým tělesem. Bylo to na festivalu plném anarchisticky laděných návštevníků a z nevole publika se vylhala tím, že svůj první hit "Sneženky a bledule" uvedla jako nikdy nevydanou skladbu od Sex Pistols. Od té doby se to s Volantem táhne, a přestože se svým pojetím otírá i o tvorbu písnickových kapel typu Mnága a Ždorp, veřejnost i hudebníci sami si už na punkovou škatulku zvykli a hrdě se k ní hlásí.

“Hlavní devizou a hnací silou skupiny je jednoduchost a dobře fungující písnička.”

Charakteristickým rysem zvuku Volantu je saxofon v rukou Zdeňka Maška, který doplňuje a oživuje jinak klasické kytarové obsazení. V plné sestavě má kapela osm členů, ovšem, slovy frontmana Pavla Milichovského, na koncertech vystupují pouze v pěti a to podle toho, jak se to komu zrovna hodí.

Hlavní devizou a hnací silou skupiny je jednoduchost a nejdůležitejší je pro ni obyčejná, dobře fungující písnička. To se velmi dobře osvědčuje na energických vystoupeních a kapela věří, že přímočaré skladby na klasické tři akordy jsou ve spojení s rozmanitými texty ideální formou pro pobavení publika i jich samotných. O fungování tohoto přístupu navíc svědčí velmi slušná pozice mezi českými klubovými kapelami a početné zástupy oddaných fandů.

Vypsaná fiXa

Žánr: Alternative rock
Web: www.vypsanafixa.cz

V současnosti asi nejznámejší kapela z Pardubic (nebo také San Piega, jak Pardubice překřtil frontman Márdi). Jejich muzika je často označována jako punk rock, což muže být zavádějící, protože si pod tímto názvem vybavíme formace trochu jiného zvuku a náboje. Mezi hlavní přednosti skupiny patří energií nabité koncerty a hlavně texty, které spolu s muzikou píše Márdi. Vynikají neotřelými obrazy, vtipnými obraty, opravdovými příbehy, surreální nadsázkou a kdoví, čím ješte.

“Vynikají neotřelými obrazy, vtipnými obraty, opravdovými příbehy, surreální nadsázkou... ”

Skupina vznikla někdy v první půli 90. let. Po personálních změnách se sestava ustálila takto: Márdi - zpěv, kytara; Mejla - kytara; Pítrs - bicí; Mejn - basa. Společně kapela absolvovala nespočet koncertů po různých možných i nemožných místech v ČR i mimo ni. Nakonec se snaha vyplatila a skupina našla svého vydavatele. Nyní patří Fixa mezi jedny z největších tuzemských koncertních taháku nejen na letních festivalech.

Traband

Žánr: folk, rock
Web: www.traband.net

Legendami a humornými prupovídkami opredené lidové vozítko z NDR nebylo tou hlavní inspirací pro název kapely, i když velká podobnost tu je: Také nadelá spoustu kraválu a pekne vám natrese kosti. Dvoutaktní beat, um-ca, um-ca, polka i pogo.

Nekomplikované rockové písnicky bez sebestredných kytarových sól, s texty, které vyprávejí príbehy. "Odvrácená strana country", "country-punk", "dvoutaktní rock" - takové prívlastky si jejich hudba vysloužila. První album, nazvané "O cem mluví muži?"(1997), obsahuje i nekteré písne z repertoáru Jardovy predešlé kapely Otcovy deti.

O žánrové nezaraditelnosti Trabandu svedcí i to, že první vystoupení si kapela odbyla na folk a country festivalu Porta, ale o pár týdnu pozdeji už predskakovala punkové Znouzectnosti. V jistém stylove vyhraneném rádiu se Traband dostal na index zakázaných kapel, protože "tohle prece není country", naopak rocková rádia zase Traband odmítala se slovy "country nehrajeme". A to vám poudám, nebylo jednoduché presvedcit, že nejde o hudební styl, ale o písnicku. A když je písnicka dobrá, zaujme stejne dobre v opere s filharmonií, na stadiónu s rockovou kapelou, nebo jen u táboráku s kytarou.

Vec makropulos

Žánr: crossover-rap
Web: bandzone.cz/vecmakropulos

Kapela je složená ze skupiny grázlu a vejlupku, které už nebavilo nakopávat ostatním zadky jen ve svých ulicích. Proto se rozhodli rozkopávat celý svet hlavne o víkendech a naopak v týdnu pomáhat babickám, dedeckum, maminkám a tatínkum. To vše jim však na prísnosti rozhodne neubírá. Je to banda magoru co do vína si lejou kolu. Kourí moc a vše.

Black Smith - rap

JohnytheBell - guitar

Uzbek - bass

Heydis - trumpet, synth

Kuba Štrba - drums

(Zdroj: bandzone.cz/vecmakropulos?at=info )

Zrní

Žánr: alternativní rock
Web: www.zrni.cz

Jsme Zrní. Nežný artbrut, kladenskej uhelnej zen. Na hudbe nás baví objevovat nový možnosti a kombinace. Hrát si, bejt spolu v hudební krajine, kterou spolecne vytváríme. Baví nás zkoumat, vyjadrovat a sdílet svý pocity. Vetšina našich písnicek vzniká spolecnou improvizací. Hodne nás inspiruje príroda, její trvalý principy, krajina, lidová hudba, ale stejne tak vycházíme i ze soucasný, rychlý, elektronický doby, která prináší zvuky stroju, aut, mest, specifický lidský pocity a situace, i nový hudební možnosti.

Zpíváme cesky. Je nás pet. Hrajeme spolu od roku 2001 porád ve stejnym složení. Hudbou chceme šírit chut pozorovat, fascinovat se, brát život jako hru a velkej zážitek. Na outfit sere pes. Zrní je hra, kladenskej uhelnej zen.

(Zdroj: www.zrni.cz/o-kapele )

Poletíme?

Žánr: banjo punk, turbo šanson
Web: www.poletime.info

Skupina dobre vypadajících mužu hrající original banjo punk future jazz kántry v turbošansonovém duchu. Žádné zvuky nástroju co neexistují, žádné texty o vecech, co se nestaly, anebo nikdy nestanou. Jemné, presto vulgární, prízemní, lec nad vecí, smutné, preci veselé, sladké, presto horké. Respekt to Waldemar Matuška, Voskovec a Werich, Jirí Šlitr a Semafor, Ivan Mládek, Divadlo Sklep a Jára Cimrman.

Rudolf Brancovský - banjo, kytara, zpev

Jáchym Hájek - trubka Pavel Križovenský - saxofon, prícná flétna Vojta Konecný - housle Ondrej Hájek - piano Honza Beran - basová kytara Michal Jež – bicí

(Zdroj: www.poletime.info/poletime/ )

Visací zámek

Žánr: Punk
Web: www.visaci.cz

Visací zámek (familiérne Visáci) je punk rocková skupina, pusobící na ceské hudební scéne již od roku 1982. Kapela hraje stále v puvodní, ctvrt století staré, sestave. Zejména v pocátcích svojí tvorby silne ovlivnila zvuk celé jedné generace kapel a názory celé jedné generace posluchacu.

Hity jako Uniformy nebo Dopravní znacky položily ideový základ moderního ceského anarchopacifismu, ostatní raná díla skupiny Visací Zámek jsou zase pevne rozkrocena mezi vypjatým nihilismem a raným postmodernismem. Behem 90. let se kapela ideove vzdálila puvodním anarchistickým ideálum a punkovému zvuku a myšlenkove se priblížila spíše nihilismu a hudebne pak možná drevnímu heavy-metalu. V soucasné dobe se kapela vrací k punkovým korenum a snaží se získat prízen další generace fanoušku a fanynek napríklad hitem a videoklipem Známka punku.

Pri koncertech kapely bývají provolávána hesla „Punk's not dead, vy volové“ ci úprava hesla „Punk's not dead“ na „Punk's not sweet“, která se stala pro kapelu tradicními.

(Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Visací_zámek )

Xavier Baumaxa

Žánr:
Web: xavierbaumaxa.cz

Xavier Baumaxa je buránek regionálního charakteru, se stále vetším geografickým a mezigeneracním presahem. Své písne skládá zpravidla pri ruzných rytmických cinnostech jako je: sekání dríví, máchání krovinorezem, chuze v terénu, plavání kraulem ci naznak, zatloukání hrebíku hundrtfýrcych - stovek, natírání plotu tixotropní lazurou, kopání ilegálních trativodu, prejíždení stredové dálnicní prerušované cáry a to hlavne v noci, cvakání zuby po prejetí dvojité neprerušované cáry a to hlavne nad ránem, v neposlední rade také poslouchání praskotu krbu, které je však arytmické, takže je to sporné...

(Zdroj: xavierbaumaxa.cz/o_xavim.php )

Herbert Einstein

Žánr: Alternative-dance music
Web: www.bandzone.cz/herberteinstein

Informace o kapele pripravujeme.

Pohádka

Žánr: Pro deti
Web:

Informace pripravujeme.

Phosgene Girls

Žánr: Electronica, Darkwave
Web: www.bandzone.cz/phosgenegirls

Informace o kapele pripravujeme.

Blue Effect

Žánr: rock, art rock, jazz rock, blues rock
Web: www.blueeffect.cz

Blue Effect je ceská rocková skupina založená v roce 1968. V prubehu své existence používala ruzné varianty svého názvu: The Special Blue Effect, The Blue Effect, Modrý efekt, M Efekt ci M. Efekt. Jejím hlavním a jediným stálým clenem od založení do soucasnosti je kytarista Radim Hladík.

V soucasné dobe se Radim Hladík obklopuje mladými muzikanty, napr. Honzou Krížkem a úspešne koncertují a pripravují nový repertoár.

(Zdroj: cs.wikipedia.org/wiki/Blue_Effect )

Most Wonky

Žánr:
Web: www.facebook.com/mostwonky

Informace o kapele pripravujeme.

Dukla vozovna Dukla vozovna

Doprovodný program

kolo, cyklojízda

Cyklojízda

V pátek odpoledne (čas i místo bude upřesněno) bude z Pardubic na festival vyrážet hromadná cyklojízda.

Sdružení Město na kole pro vás připraví úschovnu kol a také dílnu, kde se budou kola krášlit i opravovat.

Úschova je zdarma. Kolo tam můžete nechat po oba dny - tedy i přes noc.

cajovna, konvice, caj

Čajovna

Jako každý rok naleznete v areálu také stan čajovny.

Můžete se zde osvežit šálkem čaje nebo maté. Chybět nebudou ani vodní dýmky a tabáky rozličných chutí.

V sobotu ráno se budou podávat tousty s čajem nebo kávou.

Stánek, benefice, cedr

Benefice

Výtěžkem ze vstupného podporuje On the Road festival regionální charitativní organizaci CEDR Pardubice o.p.s. V areálu naleznete informační stánek, kde se vám tato obecně prospěšná společnost představí.

Zároveň zde bude možné zakoupit další charitativní předměty.